İlhan Gökalp Durmuş

İlhan Gökalp Durmuş

Mail: [email protected]

Türkiye’nin İkinci Yüzyıl Haritası

Türkiye’nin İkinci Yüzyıl Haritası

 

Türk milletinin kaderinde asla ve asla durağan bir devlet yönetimi yoktur.Tarih boyunca çağ kapatıp çağ açan dönemler dahil olmak üzere Dünya toprakları üzerinde yayılmacı,sömürgeciliğin simgesi değil adaletin ve gücün timsali olmuştur. ( Türk milletlerinin ve devletlerinin daha detaylı bilgi ışığına Kahramanmaraş’lı Uluslararası Tarihçi - Yazar Mehmet Işık hocamızın sosyal medya hesaplarından ve son zamanlarda aktifleştirdiği Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.)

 

2023’ün Şifre ve  Deşifresi

 

Mevcut hükümetin işaret ettiği noktalara değinmeden önce her TÜRK vatandaşının her TÜRKİYE topraklarında yaşayan bireyin Cumhuriyetimizin 100.yılına yani 100 yıllık bir devlet oluşumuza hatta 600 yıllık OSMANLI İMPARATORLUĞU’nun mirasçısı ve hak sahibi olmaktan gurur duymalı kanaatindeyim.

 

2023 neden önemli Lozan’dan vs’den bahsetmeyeceğim. Yüz yılı tamamlamış bir devlet için etrafa bakmanızda fayda var size de birinci dünya savaşı dönemini hatırlatmıyor mu ? Hiç bir yanımızda sukunet kaldı mı ? Rahmetli Necmettin Erbakan’ın sözlerini hatırlamakta fayda yok mu ? Eğer bir gün mesele Suriye olursa bilin ki hedef Türkiye'dir.” vaktinde kıymeti pekte anlaşılmayan çok değerli bir öngörü Arap baharı ile başlayan Suriye’de tıkanan bir baharı başka kanatlara konumlanarak yaşamak isteyenler var.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KRİTİK AÇIKLAMA “ Bu Yüzyıl Türkiye’nin Yüzyılı olacak! ”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Ankara Etlik Şehir Hastanesi açılış konuşmasında söylediği cümle bakış açımı iç siyasete yöneltmeden okumaya çalıştığım bir cümle iç siyasette gidişat iç acıcı değil. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in bir açıklamasında “ Boş tencerenin yıkamayacağı  iktidar yoktur “ sözü günümüzde hala güncelliliğini ve gerçekliğini sürdürüyor. Hükümet şu ana kadar elinde kalan bütün enstrümanları kullanmış olsa da şu ana dek bir başarı sağlamış gibi görünmüyor. Lakin dış politikada ( ekonomi kararları hariç ters politika faizi için umarım bir bildikleri vardır ) oldukça başarılı ilerliyorlar.

 

 

Koca sınıfta en arkaya oturtturulan bütün enerjisi alınmış inancı küstürülmüş potansiyeli yüksek ama korkutulmuş o pısırık ( çekingen ) çocuk artık en öne geçmiş bende bu sınıftayım benimde söyleyeceklerim düşüncelerim kararlarım var diyor. BANA UYACAKSINIZ diyor!

 

 

ARTIK TÜRKİYE KÖREBE DEĞİL ?

 

Yukarda dediğim gibi iç siyasetin başarı ve başarısızlık oranını ilerleyen dönemde tekrar ele alacağım ama şu an Türkiye coğrafyasının , kuşatılan etrafının ve ikinci yüzyılını analizini dış siyaset olarak okuyabilme çabasında ve aktarma arzusundayım.

 

- Komşularla özellikle Irak ve Suriye ile ticari hacim en alt seviyelerde yıllardır.

 

- Balkanlar ve Yunanistan ile durum ortada peşpeşe Amerika yığınak yapıp üs bölgesi açıyor.

 

- Yukarda Rusya ve Ukrayna ile ticari hacim savaş durumundan dolayı ( el mahkum ) ikisinin de nerdeyse Türkiye dışında sağlıklı diyalogu güven veren diyalogu kalmadı.

 

- Akdeniz komşularımız Afrika kıtası deniz dahil ticari yörünge rayında son olarak Cezayir ile gelen detay var ( incelemeniz de fayda var uzun uzadıya )

 

- Tabi bu yazdığım ticari hacim değişimlerini ilerleyen dönemde güncel istatiklerini incelemekte de fayda var.

 

ABD DÜNYANIN ADALET MELEĞİ Mİ ! Kanatlı Yağmacı Mı !

 

- ABD’nin Ortadoğu’da 11 ülkede 82 üssü varken ABD-NATO en çok radar ve üssünün olduğu ülke TÜRKİYE

 

- Balkanlara sistematik yerleştirilen üsler sayıları yaklaşık 20 bin dolayında askeri personel ve görevli.

 

- Yunanistan’a yakın zamanda peşpeşe açılan üstler ile birlikte sayı 10’u geçti.

 

UKRAYNA - RUSYA SENARYOSU SAHNEDE !

 

 Ukrayna batılı güçler ve ABD tarafından kışkırtılıp Rusya’ya karşı ketum açıklamaların sonunda şu an ülkeler yangın yeri

- Rusya oyundaki hamleyi tahmin edemeyip Ukrayna ile savaşa başladı.

- Avrupa Rusya’nın enerji gücünü hafife aldı bedelini bu kış ödeyecek.

- ABD Rusya konusunda yeni hamle ya da hamleler planlarken bir kaçını iptal ettiği aşikar.

 

Aynı senaryoyu Türkiye üzerinde kurmaya çalışanlar şimdiye kadar hamlelerinde başarı sağlamış sayılmazlar. Türkiye henüz gardını indirmiş değil. Yunanistan tasma önünden bağırmayı sürdürüyor ama tasmayı tutanın arkasından çekilmesiyle ya da hamlelerinin başarısız olması ile Ukrayna gibi ortada kalacak ama anlamayacak. Uyandıklarında yattıkları yatağın çatısı olmayabilir çok yıldızlı bir otele dönüşebilir geceleri onlar için.Yunanistan’ın siyasi figürleri müthiş bir hırsa kapılmış durumdalar.

 

Türkiye şu ana denk kartları yerinde oynamayı başardı. Suriye-Irak-Güney Kıbrıs-Yunanistan - Ermenistan ve Balkanlar ekseninde gelişen sinsi kuşatmaya savunma sanayi kartları sayesinde yeterince gözdağı verildi. Ve eminim ki ülkemiz sadece İHA-SİHA değil bir çok proje geliştiriyor. AR-GE elemanımızın sayısı her geçen gün artıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi Bir milyon kişiyi aştığında rakam bu coğrafyada dengeler bambaşka bir hal alacak.

 

 

ÖNÜMÜZDEKİ YÜZYIL NEDEN TÜRKİYE’NİN OLMASIN !

 

Siyasi kavgalar bir yana dursun yapılan doğru ve mantıklı işlerin sekteye uğraması zamanındaki DEVRİM arabası vakası gibi olacağından eminim. Hayat daima korkusuzca ilerleyenlere fırsatlar sunar. Türkiye korkmuyor demiyorum artık korkusuz olmayı deniyor. İç siyasetteki ekonomi sorunlarını aşabilirse bunu mevcut hükümet devam ederek mi yapar sistemin aktörleri değişir öyle mi olur bilmem zamanın akmasını figürlerin konumunu ve yapılacak hamleleri görmek lazım. 

 

İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR!

 

 

İlk defa Mustafa Denizli’den EURO 2000 İrlanda maçı sonrası duyduğumuz bir cümledir.

 ‘’ İrlandalıları yendik ama önemli olan içimizdeki İrlandalıları yenmek’’ demişti. O günden sonra dilimize bir deyim gibi yerleşti. Milli takımı sevip desteklemeyenler için kullandığı benzetmedir içimizdeki İrlandalılar benzetmesi.

 

 

Şu an siyasette de bu söz geçerliliğini sürdürüyor.

 

Ak Parti’nin kaybedeceğini düşünen Akp’liler son düzlükte servetime neler katabilirim telaşında , ya da kim bana makam verir acaba düşüncesindeler


Muhalefetin güçlendiğini düşünenler ise pastadan en büyük payı ben almalıyım makamı ben kapmalıyım telaşındalar.

 

 

 

Eee size sorayım ! Devletimiz 100.yılına giderken bu kadar kibire , hırsa gerek var mı ?

 

Yazıyı Kahramanmaraş’ın ve ülkenin önemli siyasi figürlerinden olan Ak Parti Grup başkanvekili Mahir Ünal’ın sözüyle bitireyim ( 2015 yılı Mado Sarayı Vekil Adayları açıklaması toplantısı )

 

“ BEN DEMEKTEN ALLAH’A SIĞINIRIM ”

 

 

Not: Dünkü yazımın ardından sert eleştirmelerim olmasına rağmen arayıp teşekkür eden eleştirilerimi cebine koyabilen klasik siyasetçiden çok modern siyaseti benimseyen 5 başkana da teşekkür ediyorum. Detayları YEREL konuları işleyeceğim biraz izlemem lazım onları.

 

 

Önce İnsan

Önce Saygı ile

İlhan Gökalp Durmuş

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar