Ertuğrul Odunkıran

Ertuğrul Odunkıran

Mail: [email protected]

BATI ÇİN'E KARŞI HUKUK DEVLETİ KOZUNA HAZIRLANIYOR

BATI ÇİN'E KARŞI HUKUK DEVLETİ KOZUNA HAZIRLANIYOR

Korona virüs, tüm dünyada ekonomileri borsaları alt üst etti. Merkez üstü Avrupa’ya, oradan da Amerika’ya kaydı. Bu salgının ciddi derecede ekonomik faturası oluşacak. Amerika’nın yıllardır yeri geldiğinde yaptığı ve nispeten Avrupalılara da öğrettiği krizi fırsata çevirme huyu, yine gündeme geldi. İşte o sihirli sözcükler “Hukuk Devleti”

 

Amerika bahaneler üretir, stratejik tehlike görür mesela Bush çıkar der ki; “Saddamda kitle imha silahları var bize saldıracak, onlar bize saldırmadan biz onları yok edelim, Irak’ demokrasi getirelim” der ver Irak’a saldırır. Uluslararası hukukta böyle bir gerekçe yoktur meşru müdafaa sayılmaz diyenlere, yeni bir doktrin uydurmuş olurlar. Adı da Bush doktrini. Artık böyle bir doktrin vardır. Böylelikle ihtiyaca binaen uluslararası hukuk gelişir.

 

Ama benim anlatmak istediğim hukukun üstünlüğü, adalet, çağdaş devlet(!)

 

Uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletlerin yapısındaki gibi devletler arası hukukta hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku hakimdir. İç hukukta ise üstün olan bireydir ve her yurttaşa aynı ölçüde hukuk uygulanır. Yani öğretide böyle söylenir. Yoksa sipariş üzerine yada menfaatler için hukuk dizayn edilmez. Bize adalet dersi veren devletler böyle uyguladığını söylerler. Peki ya öyle mi?

 

Devam edelim,

 

Yine Amerika örneklerinden bahsedelim. Bir gün falanca derneklerde hizmet ödülleri verdikleri, falanca Üniversitede fahri doktora unvanı verdikleri kısaca parlattıkları şahısları yarın siyasi bir kararla terörist ilan ederler. O kişi gazlandığı ülkede yatırım yapmıştır, banka hesaplarını taşımışlar, dolarları vardır. Bakarsınız terörist ilan ederler, mahkemeler mal varlığına el koyar. Devlet hem istediğini yaptırır hem kar elde eder. Mesela Suudiler de Amerika’ya ters işler yapsınlar, sadece Aramco şirketine yapılan saldırı gibi saldırıların yanı sıra, mal varlıkları ve paraları terörist ilanları akabinde Amerika’ya geçmiş olur. Görüyorsunuz batının dünyaya hizmetini.

 

Virüsü nasıl para çeviririz?

 

Corona virüs salgınının faturası Çin'e kesildi! Trilyon dolarlık tazminat davası açılacak şeklinde haberler görmeye başladık. İngiltere’de hazırlık yapıldığı yönünde haberler geliyor. Ben şahsen önce Amerika’da böyle bir hazırlığın yapılacağını bekliyordum. İngilizler Çin hükümetinin salgında gerekli önlemlerin alınmadığı yönünde bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda dünyada 1 milyon 300 bin kişinin salgından etkilendiği ve 70 binden fazla insanında hayatını kaybetmesi nedeniyle Çin hükümetine 3.2 milyar sterlinlik tazminat açmaya hazırlanıyorlarmış. Eeee hazırlanırlar tabi. Çünkü batı ülkeleri çağdaş demokratik ve hukuk devletleridir.(!)

 

Dünya ekonomileri sanki ABD Rusya gerilimleri, Suriye meselerinde, petrol arz/geliri savaşlarında alt üst olmuyor. Sanki sera gazı salınımlarıyla, nükleer denemelerle ve kimyasal silahlarla insan hayatına bizzat batı etki etmiyor. Yanlış anlaşılmak istemiyorum. Niyet okumak için fikirlerimi söylüyorum. Zulüm ülkesi Çin’i asla savunmam.

 

Çin hükümetinin illaki sorumlu tutulacak yanları vardır. Aslında Dünya Sağlık Örgütü de krizi doğru dürüst yönetemedi. Evimizde televizyonlarla wuhan daki karantinayı maskeli maskeli çekik gözlü her hayvan gillerin etinden sütünden bol faydalanan değişik insanları izliyorduk. Şimdi biz sokakta maske ile gezmeye başladık. Dünya Sağlık Örgütüne de dava mı açacaklar sanki.

 

Ne kadar da kârlı davalar değil mi?

 

Çin’e bu tarz davalar açılacak, tazminatlar hak edecekler. Çin devletinin emtialarına el koyacaklar. Ölen vatandaşları için tabi ki, başka neden olsun. Bununla ilgili doktora tezleri, makaleler gibi hazırlıklar yapılacak. O malum ailelerin burs ile okuttuğu hiç akademisyenler mi yok.

 

İyi niyetli temiz Türkiye olarak seyredelim bakalım. Berat kandiliniz mübarek olsun.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar