Haber çevirisi nedir nerelerde kullanılır?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Haber çevirisi nedir nerelerde kullanılır?
Abone ol
Haberler hepimizin faydalandığı, çok geniş kitlelere ulaşan ve temeli insanları bilgilendirmeye dayanan bir yapıdır, bu yapı içerisinde dünya üzerinde veya kendi ülkemizde gerçekleşen olaylara, ekonomik faaliyetlere, politik anlaşmalara, doğal afetlere ve neredeyse her şeyi öğrenmekteyiz. Haberleri okurken veya dinlerken haber dilinin genel olarak sade ve net olduğunu anlamaktayız, bunun nedeni ise haberin herkes tarafından doğru anlaşılabilmesi içindir.

Haber bir tek kendi sınırlarımız içerinde değil dünyanın her bir yanından haber yayınları yapılmaktadır. Bu haberlere tam olarak nasıl ulaşıyoruz peki? Tabii ki de haber çevirileri sayesinde. Herhangi bir dil içerisinde yapılan veya yazılan bir haberin başka bir dile çevrilip, çevrilen dile ait kitleye ulaştırılmasına haber çevirisi denmektedir. Haber çevirileri orijinallerindeki gibi sade ve net olmalıdır ama aynı mesajı objektif bir bakış acısıyla hedef dile aktarmalıdır. Haber çevirileri esas amacı dünyada gelişen veya ortaya çıkan olayları başka ülkelere ve kültürlere aktarmaktır. Haber çevirilerinin konularına göre çevirmenler araştırma yapmalı ve yüksek standartlarda bu konuları işleyerek çeviri hazırlamaları gerekmektedir, bu nedenle de haber çevirisi için uzman çevirmenlerin bulunduğu çeviri bürolarına başvurulmalıdır. Peki bu haber metinlerini uluslararası bir düzeyde anlaşılır ve net kılmak adına hangi tercüme bürosuna başvurulması gerekir? Tabii ki de Çevirimvar online tercüme bürosuna. Çevirimvar online tercüme bürosu Türkiye’nin ilk ve tek ISO sertifikalı tercüme bürosudur ve sunmakta olduğu haber çeviri hizmetiyle de piyasa içerisinde bir numaradır.

Haber çevirileri nasıl olmalıdır?

Dediğimiz gibi haber metinlerinin dili sade net ve anlaşılır olmalıdır, olduğu gibi okuyuculara veya dinleyicilere olayları aktarmalıdır. Haber çevirileri de aynı şekilde de olmalıdır ama bu sefer çevirisi yapılırken anlam kaymalarına veya yanlış anlaşılmalara dikkat etmelidir çevirmenler. Çevirmenler mutlaka haber sunucuları veya yazarları gibi objektif kalmalıdır yanlış çeviri yapmamalıdırlar. Bunlardan ayrı olarak çevirmenler her iki dil üzerinde de uzmanlık seviyesinde bir hakimiyet sahibi olmalıdırlar, bunun nedeni haber metinlerinin içerisinde bulunabilecek deyimler, kültürel normlar veya atasözlerini anlayarak karşı dile eksiksiz çevirebilmektir. Haber metinlerinin konuları ile ilgili de çevirmenler araştırma yapmalıdır ki terminoloji üzerinde de hakimiyet sahibi olsunlar. Çevirimvar online tercüme bürosu yılların vermiş olduğu deneyime sahip tercüman kadrosuyla tüm müşterilerine haber çeviri hizmeti sunmaktadır.

Haber çevirilerin önemi

Haber çevirileri dünya ile olan iletişimimizi ve bağımızı güçlendirmektedir, başka ülkeler içerisinde gerçekleşen olayları duymak veya dinlemek bazı durumlarda bizlere faydalı bile olabilmektedir. Haber çevirileri sayesinde politik anlaşmalar, ekonomik sarsılmalar, doğal afetler ve neredeyse tüm olayları dünyaca paylaşabilmekteyiz. Çevirimvar online tercüme bürosu 7/24 çeviri takibi ve anında fiyat teklifi ile tüm müşterilerine en üstün standartlarda haber çevirisi hizmeti sunmaktadır ve sunduğu yüksek kaliteyle de müşterilerin iş birliğini ve sadakatini kazanmaktadır.

Kaynak:Haberhanesi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşte söylüyorum, Cumhur İttifakı'nın adayı Tayyip ErdoğanÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşte söylüyorum,...

Kibar Feyzo filminin çekildiği konakta restorasyon çalışmalarına başlandıSonraki Haber

Kibar Feyzo filminin çekildiği konakta r...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar